Apel: Prvi sat nastave posvetiti Domovinskome ratu!

Objavljeno u Novosti

Udruga 142. Brigade HV u potpunosti podržava Apel koprivničke Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91., te predlažemo ravnateljima osnovnih škola na području bivše općine Drniš, i ravnatelju srednje škole Ivan Meštrović u Drnišu, da prvi nastavni sat u novoj školskoj godini posvete Domovinskom ratu.

U daljnjem tekstu prenosimo Apel UHBDR91.

Prvi sat nastave posvetiti Domovinskome ratu!

Koprivnička Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91.(UHBDR91) apelira na sve osnovne i srednje škole da prvi sat nastave u novoj školskoj godini posvete hrvatskom Domovinskome ratu, odnosno stvaranju hrvatske države. Naime, učenici danas ne uče dovoljno o danima pobjede i slave, pa tako među ostalim ne uče ni o onima koji su s njihovog područja poginuli u ratu, već se o tome govori i piše općenito, kao da su brojke, a ne ljudi od imena i prezimena. Više znaju i uče o turskim, rimskim, francuskim, njemačkim,  partizanskim i inim bitkama nego o okupaciji niza područja Republike Hrvatske. Većina njih ne zna ni ono najosnovnije, a to je što znači ili što je značilo biti hrvatski vojnik, zbog čega su odlazili braniti Domovinu, iz kakvih su bili obitelji i što se s njima dešavalo i dešava nakon što su se vratili svojim kućama.

Uz to, koliko nam je poznato, malo ili gotovo ni jedna škola ne nosi ime po nekom poginulom junaku s prve crte obrane Domovinskog rata, ili nekoj ratnoj brigadi, tako da predlažemo da u svakom gradu i mjestu neka škola nosi ime po istaknutom hrvatskom branitelju ili ratnoj brigadi,  poglavito iz njihove sredine, jer ti ljudi koji su poginuli dali su najviše što su mogli – svoje živote.

A da nije bilo njihove žrtve i odlučnosti da brane i obrane svoj dom, Hrvatska danas sigurno ne bi bila ni u Europskoj uniji.

Udruga 142 Brigade HV