Prioćenje u vezi zdravstvene zaštite žitelja drniškog kraja, odnosno ustroja i stanja hitne medicinske pomoći u drniškom kraju

Objavljeno u Novosti

Potaknuti nedavnim nesretnim događajem u kojem  je šezdeset jednogodišnji Josip Duran iz Gradca preminuo ispred zatvorenih vrata Doma zdravlja Drniš, jer je u to vrijeme  dežurni tim Doma zdravlja Drniš bio na intervenciji u 18 km udaljenom Oklaju, te na temelju obavijesti o problemima u funkcioniranju punkta dežurstva Doma zdravlja Drniš od 11. 07. 2013.godine  koju je potpisao gospodin Tomislav Jukić, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Šibensko-kninske županije, u kojem se navodi da: „ukoliko se ne pronađe financijsko rješenje bit će predloženo da se umjesto sadašnjeg punkta dežurstava teren pokrije sa timom T 2 hitne pomoći koji u svome sastavu nema liječnika“. Koordinacija svih udruga s prostora bivše Općine Drniš, donosi:

PRIOPĆENJE

  • Nedopustivo je i ispod svake civilizacijske i ljudske razine da nam ljudi umiru ispred zaključanih vrata bilo koje zdravstvene  ustanove.
  • Nedopustivo je, sramotno, a nadamo se i zakonski kažnjivo da (kako to u svojoj obavijesti navodi gospodin Jukić) liječnici obiteljske medicine ne žele u redovito radno vrijeme prihvaćati (primati) hitne slučajeve.
  • Nedopustivo je da izvan radnog vremena i u dane vikenda ili praznika kad se dežurni tim Doma zdravlja Drniš uputi na teren, a na intervenciji se može zadržati i 2 – 3 sata ukoliko je pacijenta potrebito prevesti u OB Šibenik, Split ili dr, u Domu zdravlja nema nikoga, niti je moguće dobiti bilo kakvu pomoć sve dok se dežurni tim ne vrati s intervencije.

Još prije godinu dana predstavnici Udruge 142. brigade razgovarali su s ravnateljem Doma zdravlja Drniš (gospodinom Matićem)  te su i tad izrazili zabrinutost upravo zbog mogućnosti ovakvih tragičnih događaja i tom su se prigodom ponudili za bilo kakvu pomoć u rješavanju te situacije.

Očito je da se Dom zdravlja Drniš nalazi u određenim (teškim) financijskim teškoćama te da samostalno ne može osigurati službu dežurstva na prihvatljiv način (da postoje dva liječnička tima). Nas žitelje drniškog kraja ne zanima hoće li nam ono što nas i po Ustavu RH pripada (članak 14. Ustava RH “svatko u Republici Hrvatskoj ima prava i slobode, neovisno o njegovoj rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom uvjerenju, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, imovini, rođenju, naobrazbi, društvenom položaju ili drugim osobinama. Svi su pred zakonom jednaki“, članak 58 Ustava RH “svakomu se jamči pravo na zdravstvenu zaštitu u skladu sa zakonom“) osigurati Županija Šibensko-kninska, Zavod hitne medicine, Ministar zdravstva, hoće li to subvencionirati Grad Drniš i Općine Oklaj, Ružić i Unešić (čije područje pokriva dežurna služba Doma zdravlja Drniš) ili netko drugi, mi želimo to ostvarivati , uostalom sve to i plaćamo. Stoga je nedopustivo da  se loptica prebacuje sa Zavoda za hitnu medicinu Županije na Grad, s Ministarstva zdravlja na Zavod hitne medicine ili Županiju ili obrnuto.

U točki 5. Deklaracije o Domovinskom ratu  stoji da će Republika Hrvatska svim svojim braniteljima, obiteljima poginulih i stradalnicima Domovinskog rata osigurati svu potrebitu zaštitu, dostojanstvo i skrb, zar drniški kraj nije dovoljno stradao i podnio dovoljnu žrtvu u Domovinskom ratu, a da danas njegovi žitelji nemaju pravo na hitnu medicinsku pomoć u punom obimu zato jer nas nema potreban broj stanovnika po kriterijima zakonodavca. S područja bivše Općine Drniš u Domovinskom ratu poginulo je preko 100 branitelja, mučki je ubijeno preko 50 civila, razoreno preko 1000 kuća i stanova… Ljudi su se nakon rata vratili svojim kućama očekujući bolji život u slobodnoj Hrvatskoj, a s ovakvim uvjetima življenja može se očekivati novi egzodus, pogotovu mlađih žitelja drniškog kraja. 

Ne želeći kadrovirati ili određivati način rada unutar Zavoda za hitnu medicinu Šibensko-kninske županije, postavljamo pitanje ravnatelju Tomislavu Jukiću i ravnateljici Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu prim. mr. Maji Grbi Bujević. Koliko je vrjedniji  život nekoga s područja Šibenika, Tisnog ili Knina koji zajedno imaju 20 timova T1 u odnosu na život nekog žitelja bivše općine Drniš za koju je od mjeseca rujna 2013. godine predviđen jedan tim T2 koji bi pokrivao 840 km² prostora, prostora s ukupno 63 udaljena, raštrkana i slabo naseljena naselja, ali  prostora na kojima ipak živi oko 12184 stanovnika, ljudi koji imaju pravo na punu zdravstvenu skrb, istu kao i stanovnici bilo kojega većeg  Hrvatskog grada. Tim T2  u svom sastavu uopće nema liječnika nego dva medicinska tehničara/sestru. 

Pitamo se na temelju kojeg pravilnika, zakona ili nekog drugog dokumenta ravnatelj županijskog zavoda uopće može donijeti takvu odluku budući da sukladno “Mreži hitne medicine“(NN 71/2012) a koju potpisuje ministar zdravstva prof.dr.sc. Rajko Ostojić za prostor bivše općine Drniš je predviđeno 5 timova T2 i punkt dežurstva.

Bitno je napomenuti da je do 01. 01. 2013.godine na punktu dežurstva u Domu zdravlja Drniš u dane vikenda i blagdana bilo angažirano dva medicinska tehničara/sestre upravo zbog pojačanog obima posla u te dane, međutim i to je ukinuto zbog štednje tako da danas imamo situaciju s jednim medicinskim tehničarom/sestrom, vozačem i liječnikom.

Mi ljudi s krša Dalmatinske zagore, Petrova polja, s Miljevačkog platoa i iz prominskih sela naučili smo se stoljećima boriti protiv raznih životnih nedaća, a nije nas slomila ni velikosrpska agresija. Niti sada nećemo odustati od borbe svim zakonskim sredstvima da bi sebi i svojim obiteljima osigurali dostojanstven život. 

Stoga, gospodine Ministre zdravstva RH, gospođo ravnateljice Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, gospodine ravnatelju Zavoda za hitnu medicinu Šibensko-kninske županije, i gospodine župane Šibensko-kninske županije, iznađite rješenje da služba dežurstva (hitna pomoć) u Drnišu funkcionira na dostatan način da uz dežurni tim u Domu zdravlja postoji dodatni dežurni tim za intervencije na terenu. Hoće li to biti liječnici obiteljske medicine iz Doma zdravlja Drniš ili neki drugi te kako će se zvati – služba dežurstva ili hitna pomoć ,Tim T ili neki drugi Tim,  to je vaša dužnost, i obaveza.

Kordinacija udruga Grada Drniša

 

DOKUMENTI ZA PREUZIMANJE:
Br. Naziv dokumenta Tip Veličina
1. Priopćenje (MS Word dokument) DOC 38,5 KB
2. Priopćenje (PDF dokument) PDF 709 KB